290 شرکت واردکننده دارویی در مقابل 75 شرکت تولیدکننده داخلی/ تکنولوژی و دانش حوزه سلامت به روز شود

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید داخل در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، افزود: در حوزه صنایع داروسازی و ملزومات پزشکی باید اقداماتی در زمینه تقویت تولید داخل انجام داد؛ امروزه حدود 290 شرکت وارد کننده دارو در کشور وجود دارد این درحالی است که تنها 75 شرکت تولید کننده داخلی در حال فعالیت هستند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: باید تکنولوژی، فناوری‌ها و دانش حوزه سلامت به روز شود و اکنون نیز با توجه به سرانجام رسیدن برجام این فرصت وجود دارد تا صنایع داخلی داروسازی حمایت شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با انتقاد از عدم حمایت از تحقیق و پژوهش در حوزه سلامت، تصریح کرد: تحقیق و پژوهش که با اصطلاح r&d  شناخته می شود بسیار هزینه‌بر است و باید دولت ورود جدی به آن داشته باشد چراکه در صنایع داروسازی و تولیدات داخلی بسیار موثر است.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت‌های مالی از شرکت‌های داروسازی، گفت: باید برخی از فناوری‌های دارویی نیز به روزرسانی شود این ها از جمله مواردی است که دولت باید اقدامات عملیاتی در این راستا انجام دهد، در این صورت نه تنها نیازهای داخلی کشور در حوزه سلامت بین 95 تا 98 درصد تامین می شود بلکه می توان شاهد افزایش 30 درصدی صادرات نیز بود.

خضری تاکید کرد: از سویی دیگر شرکت‌های تولیدکننده ملزومات پزشکی نیز باید مورد حمایت قرار گیرند درحالی که اغلب این شرکت‌ها از بی‌توجهی مسئولان بسیار گلایه مند هستند؛ همچنین اقتصاد باید دانش بنیان باشد در این صورت ملزومات پزشکی نیز قابل رقابت با بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا خواهند بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: متاسفانه با وجود آنکه پیش‌بینی شده بود که تا پایان برنامه پنجم توسعه حداقل 30 الی 40 درصد صنایع تولیدی، دانش بنیان باشد اما اکنون تنها 5 درصد تولید، دانش بنیان است.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، گفت: واقعیت آن است که مصوبات مجلس باید راهبردی تر باشد تا بتوان به خوبی این مصوبات راعملیاتی کرد از سویی دیگر باید در بودجه سنواتی نیز بحث اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل نیز مدنظر نمایندگان قرار گیرد تا تحول چشمگیری را در حوزه سلامت شاهد بود.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید