انتقاد از نادیده گرفته شدن توانبخشی معلولان در طرح تحول سلامت/سهم درمان معلولان از بیمه سلامت به بهزیستی منتقل شود

رسول خضری در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت درخصوص نادیده گرفته‌ شدن توانبخشی معلولان در طرح تحول سلامت، گفت: طرح تحول سلامت تنها سطح یک یعنی حوزه بهداشت و سطح دو که مربوط به حوزه تخصصی است را تحت پوشش قرار داده‌ که این پوشش هم به شکل صددرصد نیست، اما سطح سوم یعنی خدمات فوق تخصصی و توانبخشی معلولان در طرح تحول سلامت مورد فراموشی واقع شده‌ است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای حمایت از توانبخشی معلولان نیاز ضروری به بیمه و درمان با هزینه پایین است، افزود: دو نهاد اصلی یعنی سازمان بهزیستی کشور در حوزه توانبخشی و کمیته امداد امام خمینی(ره) در زمینه حمایت از معلولان فعالیت می‌کنند که سازمان بهزیستی در بخش توانبخشی ناگزیر به تامین هزینه‌های سنگین سهم توانبخشی معلولان شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی است.

خضری با بیان اینکه حمایت از معلولان مستلزم هماهنگی بین دستگاه‌ها و برگزاری جلسات متعدد است، تصریح کرد: در شرایط فعلی که در طرح تحول سلامت به توانبخشی معلولان توجهی نشده، هزینه سنگینی به سازمان بهزیستی کشور و خانواده معلولان تحمیل می‌شود.

وی ادامه داد: نادیده گرفته شدن معلولان در طرح تحول سلامت علیرغم هزینه‌های هنگفتی که دولت برای این طرح انجام داده و گران بودن وسایل توانبخشی وهمچنین عدم پوشش این خدمات از سوی بیمه سلامت، معلولان را با مشکل جدیدی روبرو کرده و آنها را در تنگنا قرار داده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه مشکلات جسمی معلولان بسیار شدید است و اقدامات درمانی آنها بیشتر در مراکز خصوصی انجام می‌شود، گفت: در این شرایط طرح تحول سلامت برای آنها فاقد کارآیی لازم است، در حقیقت سهم توانبخشی معلولان به عنوان اقدام درمانی مورد نیاز این افراد را باید از سرجمع بیمه سلامت جدا کرد و برای اختصاص به معلولان در اختیار سازمان بهزیستی قرار داد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از حقوق معلولان با 11 فصل و 25 ماده سعی شده تا عدم پوشش سهم توانبخشی سطح سوم معلولان در طرح تحول سلامت جبران شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در شرایطی که دولت نسبت به پوشش سهم توانبخشی معلولان در طرح تحول سلامت اهتمام نمی‌ورزد با تصویب لایحه مذکور می‌توان بخش عمده ای از مشکلات معلولان را برطرف ساخت.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، علی همت محمودنژاد رئیس انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران نادیده گرفته شدن سهم توانبخشی معلولان در طرح تحول سلامت را دلیل بروز مشکلات عدیده‌ معلولان دانست.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید