عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:
قانون جامع حمایت از معلولان به توجه نیاز دارد

دکتر رسول خضری با اشاره به قانون سه درصد گفت:کمیسیون های اجتماعی و بهداشت به دنبال اجرایی شدن لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از معلولان هستند تا دستگاه استخدامی کشور آن سهم را از ابتدا احصاء کند.

دکتر رسول خضری با اشاره به قانون سه درصد گفت:کمیسیون های اجتماعی و بهداشت به دنبال اجرایی شدن لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از معلولان هستند تا دستگاه استخدامی کشور آن سهم را از ابتدا احصاء کند.

برنامه "صبح و گفت وگو" رادیو گفت و گو با موضوع اشتغالزایی معلولان ، با حضور دکتر انوشیروان محسنی بندپی نماینده اسبق مجلس شوری اسلامی و رئیس سابق بیمه سلامت ایرانیان و رئیس سازمان بهزیستی و دکتر رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه معلولیت و آسیب های اجتماعی چند وجهی هستند، گفت: نمی توان از یک دستگاه همه انتظارات را توقع داشته باشیم. مردم و دستگاه های دیگری نیز باید در این زمینه ایفای نقش کنند ولی همانطور که در قانون ۵۷ احکام دائمی در سال ۹۵ مصوب شد، متولی این کارها را به عنوان تخصصی ترین نهاد دولتی به سازمان بهزیستی محول کردند. 

رئیس سازمان بهزیستی با اظهار به اینکه در مدت مدیریت خود سه استراتژی را برای انجام کارها مدنظر قرار داده است، عنوان کرد: معلولیت جسمی دلیلی بر چشم پوشی از استعدادها و توانمندی های دیگری که معلولان دارند، نمی شود، در استراتژی نخست بیمه کارفرمایی را تا پنج سال برای معلولان تعهد کرده ایم. بهزیستی تمام حق بیمه را می پردازد.

وی افزود: دومین اقدام ما، پرداخت وام بود و سوم تجمیع این وام ها و دادن آن به کارفرما و ایجاد اشتغال توسط کارفرما برای این افراد بود. به حد توان، امکانات بهزیستی را در اختیار کارفرمایان قرار می دهیم. 

محسنی بندپی اذعان داشت: تا کنون دستگاه ها اهتمامی در تعامل سه درصد نداشته اند و در لایحه حمایت از افراد دارای معلولیت که در مجلس دارد بررسی می شود الزامی را آورده ایم که از همان ابتدا این درصد را سازمان امور استخدامی جدا کند و در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهد.

دکتر رسول خضری کاستی های موجود در حوزه بهزیستی را مرتبط با منابع مالی دانست و گفت: منابعی که به این سازمان داده می شود در مقابل کارهای حمایتی و توانمند سازی این سازمان بسیار اندک است.

وی با اشاره به قانون سه درصد ابراز داشت: متاسفانه دستگاه های اجرایی عملا نسبت به این قانون بی اعتنا هستند و توجهی به جذب معلولان در دستگاه ها ندارند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به لایحه اصلاح قانون جامع حمایت از معلولان گفت: در برنامه ششم نیز بر این مسئله تاکید شد تا مراکز مشاوره ای ژنتیک را برای پیشگیری و جلوگیری از بروز این معلولیت ها بنا کنیم، اعتبارات خوبی نیز گذاشته شده است. این لایحه در مجلس نهم بوده و الان هم کمیسیون اجتماعی و بهداشت به دنبال اجرایی شدن این لایحه هستند تا دستگاه کار و استخدامی کشور آن سهم را از ابتدا احصاء کند.

برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷ صبح از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید