تنها راه رسیدن به نان را بر مرزنشینان نبندیم/ مجلس با قدرت مقابل گرانی حاملان انرژی بایستد

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه سال آینده به دنبال گران کردن حاملان انرژی است،گفت: مجلس با قدرت مقابل گرانی حاملان انرژی بایستد.


عضوکمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه دولت در لایحه بودجه سال آینده به دنبال گران کردن حاملان انرژی است،گفت: مجلس با قدرت مقابل گرانی حاملان انرژی بی‌ایستد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رسول خضری در نشست علنی امروز (سه شنبه 26دی ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با تسلیت جان باختن دریانوردان کشتی سانچی و این اینکه این حادثه موجب ناراحتی نه تنها ایرانیان بلکه جهانیان شد،گفت: همزمان با این حادثه متاسفانه یکی از کولبران زحمتکش در مرزهای پیرانشهر از شدت سرما یخ زد و جان سپرد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع مرز و معیشت مرزنشیان را مدنظر دارد، افزود: آیا دولت درخصوص اقتصاد مرزنشینی با توجه به اینکه نتوانسته اشتغال کامل ایجاد کند برنامه ای دارد؟ در طول 8 سال دفاع مقدس مرزنشیانان جلوی دشمنان سینه سپهر کرده‌اند؛اما آیا این برخورد با آن‌ها درست است؟

20 هزار کولبر بیکار شده‌اند

وی با بیان اینکه 4 ماه است معیشت مرزنشیان در بحث انسداد مرزهای غرب کشور مورد آسیب قرار گرفته است، افزود: بالغ بر 20 هزار کولبر و بالغ بر 50 تا 60 هزار از کسبه و اصناف و بازاریان دچار مشکل اقتصادی شده‌اند؛اما هنوز راهکاری برای رونق اقتصاد مرزنشینی اندیشیده نشده است، لذا حداقل اگر راهکاری برای اشتغال مرزنشینان ندارید، تنها راه رسیدن به نان -که عنایت رهبری به آن‌ها بوده است- را بر آن‌ها نبندیم.

خضری با اشاره به بسته شدن مرزهای حوزه انتخابیه خود، گفت: تبعیض تا کی باید ادامه داشته باشد؟، لذا انتظار داریم دولت تدبیر و امید نسبت به این مهم پاسخگو باشد.

 دولت در لایحه بودجه امسال به دنبال تحمیل گرانی به مردم است

وی اضافه کرد: دولت در لایحه بودجه امسال به دنبال تحمیل گرانی به مردم است تا از این طریق برای بیکاران شغل ایجاد کند، اما این راهکار درست نیست و اصول مترقی اقتصادی این اجازه را به دولت نمی‌دهد؛چراکه گرانی و افزایش حاملان انرژی قطعا باعث بیکاری و تعطیلی واحدهای کوچک و متوسط خواهد شد.

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: انتظار است همان طور که نمایندگان در کمیسیون تلفیق محکم و قوی مقابل افزایش حاملان انرژی ایستاده و به وعده خود به ملت وفادار بوده‌اند؛ان شاءالله در صحن نیز به این افزایش رای نخواهد داد.

مجلس رای به حذف یارانه افراد نیازمند نخواهد داد/گرفتن عوارض خروج به ضرر اشتغال است

خضری همچنین درخصوص هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه سال آینده، گفت: مگر می‌شود اقشار محروم را از دریافت یارانه محروم کرد؟، لذا مجلس رای به حذف یارانه افراد نیازمند نخواهد داد.

وی افزود: چرا خروج از مرز باید جریمه داشته باشد؟، در کجای دنیا مردم خود را برای خروج از کشور که عموما برای کار و موضوعات شغلی است جریمه می‌کنند؟درواقع گرفتن عوارض خروج به ضرر اشتغال است،چراکه بسیاری از افراد به کشورهای همجوار همچون عراق و مرزها به منظور اشتغال سفر می‌کنند، اما اگر قرار باشد این مهم برای کارگرها نیز اعمال شود قطعا فاجعه بار خواهد بود.

جذب سرمایه‌گذار یکی از اصول مترقی اقتصادی است

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه جذب سرمایه‌گذار یکی از اصول مترقی اقتصادی است، اضافه کرد: انتظار است با توجه به سند تحول 20 ساله، وزارت امورخارجه تابوشکنی کند و در عرصه دیپلماسی و بین‌المللی پرچم‌دار باشد و راه را برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تعامل سازنده و حداکثری را با دنیای خارج باز کند.

نگاه یکسان به قومیت‌های مختلف بهترین راهکار تضمین منافع ملی

وی همچنین با تاکید بر ضرورت همبستگی داخلی، گفت: اگر همبستگی داخلی  وجود داشته باشد،هیچگاه آمریکا و دیگر کشورها نمی‌توانند امنیت ملی ایران را به مخاطره بیندازد،بنابراین نگاه یکسان به قومیت‌ها و سپردن مسئولیت به قومیت‌های مختلف بهترین راهکار تضمین منافع ملی خواهد بود.

سیاست‌های وزارت امور خارجه در مقابل اکراد ترمیم و بازنگری شود

خضری درخصوص سیاست و دیپلماسی ایران در مقابل اکراد،توضیح داد: کردها ریشه در ایران و سوریه و عراق و دیگر کشورها دارند، کردها در طول تاریخ و 8 سال دفاع‌مقدس در مقابل دشمن ایستادگی کردند،لذا انتظار داریم سیاست‌های وزارتخانه امورخارجه و سیاست‌های خارجی در مقابل اکراد ترمیم و بازنگری شود؛چراکه یکی از بهترین هم‌پیمانان ایران اسلامی کردها بوده و خواهند بود.

وی همچنین در رابطه با تقیسمات منطقه‌ای، گفت: حوزه انتخابیه بنده، 8هزار مصدوم شیمیایی دارد و نخستین قربانیان جنگ افزارهای شیمیایی در سطح جهان از این شهر بوده، لذا نیاز دارد که یک نماینده دیگر در مجلس داشته باشد. انتظار داریم دولت دراین خصوص لایحه بیاورد،چراکه صرفا با طرح مجلس نه در این دولت و نه در دولت بعدی،راه به جایی نخواهد رسید.

عضوکمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: انتظار داریم در حوزه تقسیمات کشوری ،بزرگترین دهستان کشور در حوزه انتخابیه که قابلیت تبدیل به شهر را دارد و با قول دولت در دهه فجر امسال این مهم عملیاتی شود.

وی با بیان اینکه پرداخت حق نوارمرزی فرهنگیان و کارکنان شهرهای مرزی سردشت و پیرانشهر حق مسلم آن‌ها است، افزود: اگر این حق محقق نشود،بحران جدی آموزشی و تربیتی برای آموزش و پرورش به دنبال خواهد داشت لذا باید مورد توجه قرار بگیرد.

دولت اعتبارات خوبی را به 9700 هکتار شهرستان سردشت تخصیص دهد

خضری با اشاره به اینکه تصفیه‌خانه آب شرب پیرانشهر و سردشت باید هرچه سریع‌تر تکمیل و عملیاتی شود، اضافه کرد: در بحث آبیاری‌های نوین، زهکشی و کانال‌کشی که بهره برداری کشاورزی را 3 برابر می‌کند و مصرف آب را به یک ششم تقلیل می‌دهد؛در پیرانشهر کارهای خوبی از سوی صندوق توسعه ملی صورت گرفته، انشاءالله دولت اعتبارات خوبی را به 9700 هکتار شهرستان سردشت تخصیص دهد تا شاهد تبدیل شغل کولبری به شغل‌های سالم و ایمن و درآمدزا باشیم.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت بهداشت درخصوص مراکز درمانی حوزه انتخابیه وی کارهای خوبی انجام داده است، اظهارکرد: اما انتظار داریم در حوزه بهداشت و درمان کارهای بیشتری صورت گیرد و شاهد توسعه بیمارستان‌های تخصصی در مناطق مرزی و نوارمرزی باشیم./

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید