آغاز شمارش معکوس برای پایان زیرمیزی


 
دکتر رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم معتقد است که با ابلاغ کتاب ارزش نسبی خدمات پزشکی و بازنگری میزان تعرفه‌ها در دولت جدید، پس از 20سال دیگر هیچ پزشکی با هیچ توجیهی نمی‌تواند و نباید از مردم وجه اضافه دریافت کند.
 
 
 پدیده زیرمیزی سال‌هاست در نظام سلامت ایران وجود دارد و انگار هیچ‌کس یارای مقابله با آن را ندارد.

با اجرای طرح تحول سلامت بارها اعلام شد که حذف زیرمیزی یکی از نتایج این طرح خواهد بود. تمام دولت‌های گذشته نیز البته چنین وعده‌ای را داده بودند اما هیچ‌گاه نتوانستند زیر‌میزی را از نظام سلامت ایران حذف کنند. حالا مسئولان وزارت بهداشت قول داده‌اند که از نیمه آبان به‌طور جدی با این معضل برخورد کنند تا اینکه برای همیشه حل شود. اما چقدر می‌شود به چنین اتفاقی امیدوار بود؟

پس از آنکه وزیر بهداشت از وجود اراده‌ای جدی برای مقابله با زیرمیزی خبر داد، روز گذشته معاون درمان وزیر بهداشت از برخورد با این پدیده به‌عنوان سخت‌ترین و سومین مرحله اصلاحات نظام سلامت یادکرد و گفت: مرحله حذف پرداخت‌های غیرقانونی در مراکز درمانی اعم از دولتی و خصوصی از 15آبان شروع می‌شود و به حکم هیأت وزیران از این تاریخ با کسانی که از بیماران وجه اضافی بگیرند، به‌طور جدی برخورد و نظارت‌های وزارت بهداشت نیز تشدید می‌شود.

البته دکتر محمد آقاجانی تأکید می‌کند که سر و سامان دادن به این مسئله کار آسانی نیست و حتماً باید طی یک دوره زمانی کامل شود. اما این برخوردهای جدی چیست؟ و درصورت تخلف پزشک چه مجازات‌هایی درنظر گرفته شده است؟

به گفته دکتر سیدسجاد رضوی، رئیس مرکز نظارت بر درمان وزارت بهداشت، تذکر شفاهی و کتبی که پیش از این به‌عنوان نخستین برخورد با پزشکان متخلف تعیین شده بود، حذف شده است. بنابراین اگر پزشکی به دریافت زیرمیزی اقدام کند، با ممنوعیت طبابت مواجه خواهد شد که این مسئله برای بار اول از 3ماه تا یک سال خواهد بود و درصورتی که ادامه پیدا کند، محرومیت دائمی از طبابت خواهد داشت.

همزمان مسئولان سازمان نظام پزشکی هم از عزم جدی این سازمان و همراهی با وزارت بهداشت در این زمینه می‌گویند. دکتر محمد جهانگیری، معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی به همشهری می‌گوید: سازمان نظام پزشکی براساس قانون این سازمان‌ و همچنین مصوبات شورای‌عالی نظام پزشکی ماموریت دارد که از حقوق مردم صیانت جدی کند. این سازمان همواره برای ترویج و ارتقای بالاترین استانداردهای حرفه‌ای پزشکی و بهبود سلامت مردم تلاش کرده و از سوی دیگر از مکانیسم‌های نظارتی خود نیز استفاده می‌کند. به همین منظور، سازمان نظام پزشکی هم به‌طور جد با پدیده زیرمیزی برخورد خواهد کرد و با مکانیسم‌های تعیین شده اگر عده قلیلی از پزشکان بخواهند از مردم زیرمیزی دریافت کنند، قطعا در سیستم شناسایی می‌شوند و طبق پروتکل‌های طراحی شده با آنها برخورد خواهد کرد. درصورت تخلف، تخلف‌ها از طریق دادسراهای انتظامی، تعزیرات حکومتی و ستاد کشوری نظارت بر تعرفه‌ها در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد.

او با تأکید بر اینکه مسئولان فنی مؤسسات درمانی برای راهنمایی و شفاف‌سازی‌ میزان هزینه‌ها موظف به پاسخگویی و اطلاع‌رسانی به مردم هستند، می‌گوید: برای مقابله با زیرمیزی، ستاد‌های استانی در تمام استان‌ها مستقر شده‌اند تا با تخلفات احتمالی برخورد شود و برای اینکه جلوی تمام مسیرهای تخلف گرفته شود، راهکار خوبی با کمک انجمن‌های علمی و مسئولان مؤسسات ارائه‌کننده خدمات سلامت طراحی شده است. دکتر رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم معتقد است که با ابلاغ کتاب ارزش نسبی خدمات پزشکی و بازنگری میزان تعرفه‌ها در دولت جدید، پس از 20سال دیگر هیچ پزشکی با هیچ توجیهی نمی‌تواند و نباید از مردم وجه اضافه دریافت کند.

او می‌گوید: اقدامات وزیر بهداشت و همکاران ایشان در اجرای طرح تحول نظام‌ سلامت از ابتدا تاکنون نشان داده که دکتر هاشمی همچنان مصمم است تا مشکلات و دغدغه‌های مردم را کاهش دهد. بنابراین اگر همه با دولت جدید همکاری کامل داشته باشند و از سوی دیگر، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی هم میزان نظارت‌های خود را افزایش دهند، با مکانیسم‌های طراحی شده، قطعا پدیده شوم زیرمیزی از نظام سلامت ایران حذف خواهد‌شد، چراکه در وضعیت کنونی همه مصمم بر حذف این معضل و حمایت از حقوق مردم هستند.

البته در کنار همه اینها همراهی مردم با وزارت بهداشت هم یکی از نیازهای تحقق این هدف است. اینکه هنگام مواجهه با چنین تخلفی، موضوع را به نهاد‌های نظارتی و وزارت بهداشت اطلاع بدهیم تنها کاری است که می‌شود برای حل این مشکل انجام داد. باقی ماجرا بر عهده مسئولان وزارت بهداشت است و عمل به وعده‌ای که بارها بر اجرای آن تأکید کرده‌اند.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید