تیغ اظهارات تند منتقدان بر گلوی طرح نظام سلامت/ وزارت بهداشت نیز از تیررس انتقادات مصون نماند


 دکتر رسول خضری عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است نباید از این نکته غافل شد که طرح نظام سلامت در صورتی موفقیت کامل را به دست خواهد آورد که حوزه بهداشت نیز سامان یابد و دراین میان لازم است فرهنگسازی، آموزش و اطلاع رسانی در حوزه پیشگیری در دستور کارواقع شود البته این مهم بدان معنا نیست که حوزه بهداشت در این وزارتخانه مغفول مانده بلکه گام های مثبتی برای به ثمر رسیدن آن برداشته شده است.
 
 
 
بهانه های همیشه تکراری منتقدان این بار گریبانگیر طرحی به بزرگی تحول سلامت شده است؛ افرادی که با علم کردن نقدهایی به نام درمان محور بودن وزارت بهداشت، تلاش دارند تا هویت طرح تحول سلامت را از معنای اصلی خود تهی سازند.

خانه ملت، شکوفه حیدر؛ سخن از اجرای طرح تحول سلامت صحبت از رفع معضلات درمانی است که در گذشته بر سلامت بیماران سایه افکنده بود به گونه ای که کمبود دارو و هزینه های کمرشکن درمان نیز این مصائب را دوچندان کرد.

معضلاتی که در دولت نهم و دهم بیماران را با چالش عدیده ای مواجه ساخت و فزونی شمارگان بیمارانی که قربانی سوءمدیریت ها شده بودند نیز تیر خلاصی بر حوزه سلامت بود تا جایی که هیچ پادزهری برای سامان دادن به این آشفته بازار دیده نشد.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و سکانداری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سخن ازاجرای طرحی با عنوان  تحول سلامت که نشان از برنامه های جهت دار دولت بود به میان آمد؛ طرحی که تاکنون در بسته های مختلف، درمان، بهداشت و افزایش تعرفه ها خودی نشان داد و توانست دستی بر سر حوزه بهداشت، کمبودهای دارویی و هزینه های سرسام آور درمان کشد.

یکی از اقداماتی که در گام دوم طرح تحول سلامت مورد تایید قرار گرفت توجه به حوزه بهداشت و پیشگیری بود فعالیتی که توانست نقش طرح تحول سلامت را به خوبی نمایندگی کند و اقدامات پیشگیرانه را برای مدیریت منابع در بخش سلامت به کارگیرد؛ برنامه های گام دوم این طرح تنها منوط به کلان شهرها نبود و جای جای کشور تحت شعاع قرار داد.

قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به فعالیت های صورت گرفته در حوزه بهداشت اشاره می کند و می گوید توزیع مکمل‌ها برای کودکان زیر 2 سال و مادران باردار، واردات واکسن پنتاوالان بعد از 10 سال به کشور، جبران کمبود پزشک عمومی که در مراکز بهداشتی، توجه ویژه‌ای به حاشیه شهرها، اجرای  پزشک خانواده در شهرهای زیر 50 هزار نفر، تلاش برای افتتاح 1100 خانه بهداشت تا آخر امسال، کاهش 350 هزار تن واردات پالم، تلاش برای افزایش مالیات بر سیگار، نظارت بر سموم و همکاری با وزارت جهاد کشاورزی از اقدامات بهداشتی این وزارتخانه به شمار می رود.

به گزارش خانه ملت، طرح تحول سلامت در زمان اجرا کام برخی از منتقدان را تلخ کرد به گونه ای که اکنون نیز تخریب ها از جانب این افراد روز به روز افزایش یافته و نمایان تر می شود؛ به عقیده برخی صاحب نظران، صحبت های غیرمنصفانه منتقدان گاه تیغی بر گردن طرح تحول سلامت وارد می سازد و اجرای آن را با چالش مواجه می کند، به نظر می رسد اگر چه توجه به حوزه بهداشت واقعیتی انکار ناپذیر است اما نمی توان ادعا کرد که در دولت یازدهم هیچ اقدامی در این حوزه صورت نگرفته است.

 منتقدان انگشت اتهام عادلانه نبودن اجرای این طرح را نشانه رفته اند معتقدند پول‌هایی که دولت به حوزه سلامت تزریق کرده قرار بود برای کمک به سلامت مردم مناطق محروم هزینه شود نه به جیب یک قشر خاص برود.

به گفته منتقدان طرح تحول سلامت، کلیدی ترین اقدام برای موفقیت این طرح توجه به بهداشت و پیشگیری است و به طور حتم باید جلوی انحراف این طرح از قانون و بروز این مشکلات گرفته شود؛ این درحالی است که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پاسخ منتقدان را این گونه می دهد که اگر طرح تحول سلامت را با بهداشت آغاز می کردیم برخی‌ها انتقاد می کردند که این وزارتخانه معضلات دارو و درمان مردم را به فراموشی سپرده است.

قاضی زاده هاشمی معتقد است که بودجه حوزه بهداشت از مهرماه سال جاری دست این وزارتخانه رسیده و با توجه به این امر تاکنون وزارتخانه متبوعش توانسته گام های اثربخشی بردارد.

از سویی دیگر عبدالرحمان رستمیان نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حرکت وزارت بهداشت و درمان را برای اجرای موفقیت آمیز طرح تحول سلامت بسیار اثربخش خواند. وی بر این باور است در سال 92 بودجه بهداشتی برخی شهرهای زیر 100 هزار نفر بسیار ناچیز بود که این اعتبارات در سال 93 و درجریان اجرایی شدن طرح تحول سلامت افزایش چشمگیری پیدا کرد.

اگرچه رستمیان توجه وزارت بهداشت به حوزه درمان را اقدامی تحسین برانگیزمی خواند اما از سویی معتقد است باید سهم بهداشت را در اولویت های اولیه قرار داد تا کسی دست اندازی به این سهم نداشته باشد و بتوان با آینده نگری در حوزه بهداشت ، وضعیت درمان را بهبود سازیم.

از سویی دیگر گرچه اجرای گام به گام طرح تحول سلامت را می توان حرکتی ارزشمند در کابینه روحانی قلمداد کرد و محرز بودن نقش کلیدی آن در بهبود وضعیت بهداشت و درمان را شاهد بود اما نمی توان، نواقص موجود در طرح را نادیده انگاشت در این میان وزیر بهداشت نیز معتقد است که انتقادهای منصفانه می تواند به اجرای هرچه بهتر طرح کمک کند و حوزه سلامت را به برداشت یک گام به جلوتر یاری رساند.

رسول خضری با بیان اینکه طرح تحول سلامت از ابتدا با درمان آغاز شد میگوید: با توجه به بحران درمان و هزینه های کمرشکن در این بخش، نارضایتی های زیادی از سوی بیماران شکل گرفت که توجه زیادی را می طلبید به معنای دیگر وزیر بهداشت ناچار بود که آغاز طرح تحول سلامت را با درمان کلید بزند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است نباید از این نکته غافل شد که طرح نظام سلامت در صورتی موفقیت کامل را به دست خواهد آورد که حوزه بهداشت نیز سامان یابد و دراین میان لازم است فرهنگسازی، آموزش و اطلاع رسانی در حوزه پیشگیری در دستور کارواقع شود البته این مهم بدان معنا نیست که حوزه بهداشت در این وزارتخانه مغفول مانده بلکه گام های مثبتی برای به ثمر رسید آن برداشته شده است.

به گفته قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، جامعه پزشکی کشور تقریباً بیش از 150 هزار نفری است که در قالب پزشک و متخصص، داروساز، دندانپزشک، پرستار، متخصص علوم آزمایشگاهی و دیگر گروه‌های پزشکی در سراسر کشور مشغول ارائه خدمات به مردم هستند لذا ما نباید تحت تأثیر فضاسازی‌های یک اقلیت قرار بگیریم.

آنچه که باید بیش از پیش مدنظر قرار داد آن است که اظهارنظرهای مختلف در باب معضلات طرح تحول سلامت هرباره بر شانه های حوزه بهداشت و درمان سنگینی کرده تاجایی که کارشناسان این عرصه بر این باروند ادامه چنین روندی می تواند گره های کور بازنشدنی ایجاد کند که در نهایت به شکست چنین طرح عظیمی که به عنوان پیشانی دولت لقب گرفته است منتهی شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، واقعیت آن است که ارایه راهکارهای مناسب در اجرای طرح تحول سلامت میتواند به درستی جایگزین نقدهای غیرمنصفانه ای شود که امروزه وزارت بهداشت را با چالش روبرو ساخته است؛ نقدهایی که این وزارتخانه را متهم به درمان محوری کرده و اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی را به باد فراموشی سپرده است./

پایان پیام

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید