واکنش بهارستان نشینان به اعتراضات درباره نحوه پذیرش در آزمون دستیاری/ در زمینه سهمیه ها تخلفی صورت گرفته است؟


رسول خضری هم از پیگیری کمیسیون بهداشت برای رفع مشکل این دانشجویان خبر داد. وی در این زمینه به سپید گفت:« ما بر سر این موضوع بحث‌هایی با وزارت بهداشت داشتیم و از دکتر لاریجانی هم بر سر این موضوع و شنیدن پاسخ ایشان دعوت کرده‌ایم.»
 
 

چند روزی است اخبار جسته و گریخته از پیگیری قاطعانه داوطلبان آزمون دستیاری گروه علوم پزشکی برای از میان بردن رفتاری که به گفته خودشان خلاف و ظالمانه است به گوش می‌رسد. گویا این بار آنها به جای تجمع و اعتراض با گرفتن وکیل پیگیر مطالباتشان شده‌اند. وقتی گله‌مندی داوطلبان این آزمون روز به روز بیشتر می‌شود و هر روز هم شکل و شمایل تازه‌ای می‌یابد، پیگیری عوامل و مطالبات این افراد آن هم از حوزه قانون و قانونگذاری اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. در ابتدای کار بیشتر انتقادات به افزایش ظرفیت‌ پذیرش در برخی رشته‌ها و افزایش 20 درصدی سهمیه بومی بود و با اعلام نتایج اولیه و انتشار دفترچه دوم این آزمون اعتراضات سمت و سوی جدید پیدا کرد، این‌بار بحث بر سر اثرگذاری قانونی بود که در زمانی پس از ثبت‌نام اولیه داوطلبان این آزمون مصوب شد و اعمال آن موجب تفاوت دفترچه اول و دوم شد. پیرو مصوبه مجلس شورای اسلامی سهمیه بومی افزایش پیدا کرد و از 10 در صد در سال 92 به 30 درصد در سال جاری تغییر کرد. همچنین سهمیه شاهد و ایثارگر نیز از 20 درصد با شرط احتساب 80 درصد نمره آخرین فرد به 25 درصد با شرط احتساب 70 درصد نمره آخرین فرد تغییر کرد. تغییری که اطلاع‌رسانی آن به بعد از اعلام نتایج آزمون موکول شد و باعث شد داوطلبان رشته دندان‌پزشکی به این نحوه اطلاع‌رسانی اعتراض کنند و خواهان حل مشکل پیش آمده و تفاوت‌ها شوند. تماس‌ها این دانشجویان با روزنامه و تلاش آن‌ها برای پیگیری قانونی این موضوع موجب شد به سراغ برخی اعضای مجلس برویم. عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس از این اتفاق دل پری داشت و گفت:«متاسفانه این موضوع مشکلات فراوانی را به همراه داشته است. روزی نیست که تماس‌ها از نقاط مختلف کشور به نمایندگان مجلس نشود و به آزمون دستیاری ایراد گرفته نشود.

حال هم که این موضوع از سوی داوطلبان دستیاری دندانپزشکی مطرح شده‌است.در این میان مجموعه‌ای از نامه‌ها به دست ما رسیده که در آن از غیرعادلانه بودن آزمون، غیراستاندارد بودن سئوالات گرفته تا در نهایت سطح‌بندی و نمره دهی اعتراض شده‌است.»

وی در ادامه افزود:« از ابتدای انقلاب تا به امروز به این میزان مشکل در امتحانات دستیاری را شاهد نبودیم. در این رابطه ما پیگیری کرده‌ایم و آقای دکترهاشمی هم از پیگیری دقیق دکترلاریجانی خبر داده است. آقای وزیر تاکید کرد که نمی‌گذارند حقوق کسی پایمال شود و ما هم امیدواریم که گفته‌های ایشان محقق شود.»


کمیسیون بهداشت پیگیری این اعتراضات است

در این میان رسول خضری هم از پیگیری کمیسیون بهداشت برای رفع مشکل این دانشجویان خبر داد. وی در این زمینه به سپید گفت:« ما بر سر این موضوع بحث‌هایی با وزارت بهداشت داشتیم و از دکتر لاریجانی هم بر سر این موضوع و شنیدن پاسخ ایشان دعوت کرده‌ایم.»

وی در این زمینه تصریح کرد:« البته پیش از برگزاری این جلسه نمی‌توان با قطعیت سخن گفت و به عبارتی باید دفاعیات و نظرات طرفین را بشنویم. فعلا این موضوع در حال پیگیری است. اینکه این جلسات و این اعتراضات تا چه حد قابل پیگیری است و بر مبنای قانون چگونه باید بررسی شود پس از برگزاری جلسه قابل اظهار نظر است.»


کار غیرقانونی صورت نگرفته است

البته در این زمینه جواد هروی، رئیس کمیته آموزش عالی و آموزش پزشکی مجلس معتقد است برخلاف این اظهارات تخلفی صورت نگرفته است. وی به سپید گفت: «در بحث سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های دکتری به خصوص در رشته‌های پزشکی ما شاهد نوساناتی بوده‌ایم. به همین خاطر هم طرحی در کمیسیون در راستای یکسان سازی‌ و ساماندهی این مقوله مطرح شده است، علتش هم این است که در سال‌های گذشته وزارت علوم، برخی دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه آزاد در زمینه سنجش خود تغییراتی ایجاد کردند. به این شیوه که ساخت را تغییر نداده اما نسبت‌ها را تغییر داده‌ایم. ما نسبت به تغییر این نسبت‌ها مخالف هستیم و اینکه با چنین شرایطی پیش آمده ما مخالفت خودمان را به دستگاه‌های مربوطه اعلام کردیم.»

وی درباره اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری دندانپزشکی و تفاوت نسبت‌های اعلام شده در دفترچه‌ها گفت:«اما معمولا این نسبت از ابتدا به دانشجو اعلام شده‌است و چنین نبوده است که دانشجو بی‌اطلاع باشد.»

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه افزود: «اگر چنین ادعایی ثابت شود و همانطور که می‌گویید باشد هم به نظر نمی‌آید تخلفی صورت گرفته‌باشد. این رفتار اجرای قانون و به فعلیت در آمدن قانون است اما اینکه تناسب نداشته‌است، ممکن است مخالفینی داشته‌باشد که وزارت بهداشت و وزارت علوم به این اعتراضات باید رسیدگی کنند.»

وی تصریح کرد: «من به عنوان رئیس کمیته آموزش عالی و آموزش پزشکی مجلس اعلام می‌کنم تمام دستگاه‌های که در بحث سنجش و پذیرش دانشجو به ویژه در دوره دکتری و تحصیلات تکمیلی اگر تغییراتی را بر خلاف مصوبات و قوانین مجلس انجام دهند باید پاسخگو باشند.»

وی در پایان برای تشریح آنچه به وقوع پیوسته تاکید کرد:« به نظر من این تغییرات اگر مطابقت با صحن علنی مجلس و مصوبات باشد، (چنانچه می‌دانید از پس از تصویب شورای نگهبان اجرایی است، این دستگاه‌ها موظف به انجام می‌شود ) این قانون تقدم بر هر قانون دیگری خواهد داشت و این دستگاه‌ها هم با آگاهی از قانون و شرایط چنین تغییراتی داده‌اند.»


تخلف صورت گرفته باید پیگیری شود

اما قاسم احمدی لاشکی، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس کمی خوش‌بینانه‌تر نسبت به این اعتراضات نظر داد و به سپید گفت:« همه چیز باید بر مبنای قانون باشد، اینکه ما 25 درصد را برای جذب ایثارگران گذاشتیم، 5 درصد برای رزمندگان و 3 درصد برای معلولان است در موضوع تحصیلات هم همین است.» وی در ادامه افزود:«باید ایثارگران دیده‌بشوند و طبیعتا چنین سهمیه‌ای ضروری است، اما اینکه دفترچه اولیه یک نظر را داشته باشد و دفترچه دوم چیز دیگری بگوید این تخلف است.»

سخنگوی کمیسیون آموزش در ادامه تصریح کرد:« این تخلف از سوی دستگاه مربوطه قابل پیگیری است یا دفترچه اول را نباید به این شکل منتشر کرد و یا چنین تغییری را نباید اعمال می‌کردند. این روند ذهنیت افراد را مغشوش کرده است. این در همه حوزه ها اشتباه است و باید رفع شود. اگر این دانشجویان تقاضا کنند ما حتما در کمیسیون آن را در دستور بررسی قرار می‌دهیم و پیگیری می‌کنیم.»

وجود اظهار نظرهای مختلف در میان این نمایندگان قطعا کار را برای پیگیری از سوی داوطلبان معترض آزمون دستیاری دشوار می‌کند. بر همین اساس همانطور که اعضای کمیسیون آموزش مجلس به آن اشاره کردند خوب است چنین اعتراضات و مطالباتی را برای پیگیری به کمیسیون آموزش مجلس هم بسپارند. چنانچه حال که اعضای کمیسیون بهداشت از پیگیری‌ها و تلاش‌های کمیسیون متبوعشان در این زمینه خبر داده‌اند، با ورود کمیسیون آموزش این موضوع سریعتر به نتیجه رسد. امیدواریم نتیجه‌ای که حاصل می‌شود خالی از اجحاف حقوق این داوطلبان باشد.

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید