خضری: غفلت محیط زیست از نظارت بر تصفیه فاضلاب صنایع/ تشدید سرطان با جاری شدن فاضلاب صنایع در زمین های کشاورزی


عضو کمیسیون بهداشت‌ ودرمان مجلس از غفلت سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت بهداشت درخصوص نظارت بر تصفیه فاضلاب صنایع خبر داد وگفت: جاری شدن فاضلاب‌ها در زمین‌های کشاورزی بروز سرطان را تشدید خواهد کرد.
 
 

رسول خضری در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح سرطان زا بودن فاضلاب‌های صنعتی و بی توجهی به جلوگیری از ورود این فاضلاب ها به زمین‌های زراعی در حاشیه کلان‌شهرها، گفت: وجود مرغداری‌ها و کشت سبزیجات در کنار صنایع موجب بروز بیماری‌های نگران‌کننده شده است، سرب موجود در فاضلاب های صنعتی آسیب‌های خطرناک‌تری از آنتی‌بیوتیک و یا داروهای هورمونی به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سرب موجود در فاضلاب های صنعتی و جاری شدن آن در زمین های کشاورزی عوارض خطرناکی چون بروز بیماری های مغز واعصاب و سرطان را به همراه دارد، گفت: فاضلاب‌های صنعتی از موارد نگران کننده ای است که نیازمند تصفیه‌خانه ویژه است؛ تجهیزاتی که صنایع عموما از آن برخوردار نیستند.

وی با یادآوری اینکه تاثیرات مخرب فاضلاب‌های صنعتی در کمین شهرک‌های صنعتی و کلانشهرهایی چون تهران است، گفت: فاضلاب‌های صنعتی علاوه بر خطرات مذکور بحران‌های زیست محیطی نیز ایجاد می‌کند که سازمان حفاظت محیط زیست باید در این خصوص ورود جدی داشته باشد.

خضری تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت بهداشت و درمان و طبق ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه باید صنایعی که فاقد تصفیه‌خانه هستند را جریمه کنند که اجرای این قانون باید از سوی دستگاه قضا و دادگستری و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست انجام شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: نظارت جهت جلوگیری از ورود فاضلاب‌های صنعتی به زمین‌های زراعی و محیط زیست بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت و درمان است که از آن غفلت شده است.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت، محمداسماعیل اکبری رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه فاضلاب جنوب تهران که برای صیفی‌کاری و آبیاری زمین‌های کشاورزی به کار می‌رود آلوده ترین آب جهان است، گفت: شاید بتوان میکروب سبزیجاتی که با این آبها آبیاری می‌شود را از بین برد ولی آلودگی سنگین آن را نمی‌توان پاک کرد، این در حالی است که این آلودگی بر افزایش سرطان تاثیر خواهد داشت./

پایان پیام

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید