خضری مطرح کرد: زمان استاندارد اورژانس برای رسیدن بر بالین بیمار 4 تا 7 دقیقه؛ در ایران بیش از 14 دقیقه


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از استقرار تنها 14 پایگاه اورژانس هوایی درکشور، بر ضرورت کاهش زمان رسیدن اوژانس بر بالین بیمار تاکید کرد.
 
 

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره وضعیت اورژانس ها در کشور، افزود: بحث اورژانس شامل دومقوله اعم از اورژانس های پیش بیمارستانی و اورژانس های داخل بیمارستانی است؛ در حوزه اورژانس های پیش بیمارستانی باید گفت که زمان استاندارد برای رسیدن بربالین بیمار 4 الی 7 دقیقه است که بر اساس برآوردها در ایران بیش از 14 دقیقه زمان می برد.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: واقعیت آن است که باید تلاش شود تا زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیمار به استاندارد نزدیک شود چراکه معتقدیم اگر بیمار را در آن زمان نجات دهیم شاهد کاهش صدمات بر بیمار هستیم.

وی یادآور شد: البته ناگفته نماند که زمان رسیدن اورژانس بر بالین بیمار در کشورهای دنیا نیز بین 9 الی 10 دقیقه است که این مهم نشان می دهد دیگر کشورها نیز نتوانستند هنوز خود را به استاندارد زمان رسیدن به محل حادثه برسانند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری فعالیت اورژانس های داخل بیمارستان، تصریح کرد: در اجرای طرح تحول سلامت بسیاری از بیمارستان ها اولین تحولات خود را از بخش اورژانس شروع کردند در این میان آموزش پزشک متخصص طب اورژانس نیز بسیار حائز اهمیت بود که مورد توجه واقع شد و بدین ترتیب مدیریت اورژانس در زمان حادثه نیز دچار تغییر و تحول شد.

خضری تاکید کرد: لازم است اعتبارات جهشی به اورژانس کشور تزریق شود چراکه ایران بیشترین آمار تصادفات را در سطح دنیا دارد و آمار تصادف جاده ای نیز بسیار بالا است و از سوی دیگر تامین نیروی انسانی و کادر درمانی در این حوزه نیز در این بخش مغفول مانده که باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: همچنین نیاز است تا اورژانس های هوایی را نیز گسترش دهیم؛ امروزه در سطح دنیا اورژانس های هوایی پوشش خوبی در زمان حادثه می دهند اما متاسفانه، کشور در این حوزه با کمبودهایی مواجه است به گونه ای که تنها در کشور کمتر از 14 پایگاه اورژانس هوایی مستقر است که لازم است وزارت بهداشت گام هایی برای بهبود وضعیت در این حوزه بردارد./

پایان پیام

 

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید