خضری:حجتی برای مقابله با سرطان زا بودن مواد غذایی برنامه دارد


 
 

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تراز تجاری در زمان تصدی‌گری وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی مثبت بوده و ایشان برای تامین امنیت غذایی برنامه دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رسول خضری در سخنان خود در موافقت با وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ضمن محکومیت کشتار و قتل عام کردها در سوریه توسط نیروهای القاعده و همچنین تسلیت برای درگذشت شاعر و ادیب کرد، گفت: بخش عمده کشورهای دنیا اولین اولویت خود را تامین امنیت غذا قرار دادند و بیشتر کشورهایی که درگیر جنگ‌ بودند این اهمیت را به خوبی احساس کردند.

وی ادامه داد: تامین امنیت غذا به حدی مهم است که اولین توصیه معمار کبیر انقلاب به سیستم کشاورزی کشور این بود که علاوه بر خودکفایی باید در صادرات محصولات نیز گام‌های موثری برداریم و یکی از خصیصه‌های مهم دکتر حجتی بعد از تصدی وزارت راه و ترابری در سال 79 تا 84 که مسئولیت جهاد کشاورزی را در زمان ادغام بر عهده داشتند، همین موضوع بود.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس با اشاره به برنامه 10 ساله حجتی جهت خودکفایی محصولات استراتژیک، تصریح کرد: ایشان در طی چهار سال ثابت کردند که تراز تجاری بخش کشاورزی ما منفی بوده و این تراز منفی شامل قبل و بعد از انقلاب می‌شده است اما تنها زمانی که تراز تجاری کشور مثبت بود، در زمان تصدی‌گری مهندس حجتی بوده است.

خضری خاطرنشان کرد: تراز تجاری ما بعد از تصدی‌گری ایشان و در برنامه سوم 1/4 منفی بوده است و در زمان برنامه چهارم نیز سه میلیارد دلار مشکل وجود داشته و این نشان می‌دهد که کشور واردات زیادی داشته است.

وی با بیان اینکه بهداشت، درمان و حوزه غذا به امنیت غذایی مربوط می‌شود، گفت: به طور مثال کاهویی که مردم مصرف می‌کنند به دلیل داشتن کودهای نیتراتیک به شدت سرطان‌زا هستند، این موضوع شامل میوه‌ها و گوشت مرغ به دلیل استفاده از فلزات سنگین به شدت سرطان‌زا هستند و رسیدگی به این موضوعات نظارت بسیار دقیقی لازم دارد که دکتر حجتی با توجه به تجربه و تخصص و سابقه درخشان مدیریتی می‌توانند از عهده این موضوع بر آیند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین بیان کرد: دغدغه اصلی حوزه کشاورزی جدای از بخش کشاورزی، فرابخشی آن است و طبق برنامه راهبردی وزیر پیشنهادی می‌توان مساله شش میلیون نفر بیمه نشده را تحت پوشش قرار داد.

خضری با اشاره به چالش‌های موجود در حوزه جهاد کشاورزی، اظهار کرد: من فکر می‌کنم اهداف برنامه آقای دکتر حجتی راه‌حل بسیار قوی و مرتفع است که پاسخگوی بسیاری از نیازها و مطالباتی است که در حوزه‌های انتخابیه از ما می‌شود.

وی با تاکید بر خودکفایی محصولات استراتژیک کشور، تصریح کرد: این محصولات جزو ابزارات جنگ نرم محسوب می‌شوند و ما در اقتصاد مقاومتی ناگزیریم از بحث تامین امنیت غذایی به عنوان یکی از راهبردهای استراتژیک نام ببریم که دکتر حجتی به خوبی این امتحان را پس داده‌اند. حفاظت و صیانت پایدار از منابع پایه با تاکید بر مهار بحران آب موضوع مورد توجه دیگری است که نیاز به ارتباط و مدیریت مهندس حجتی دارد.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس افزود: توسعه پایدار اصلاح الگوی کشت نکته مورد توجهی است اما ما فقط از پنجاه درصد ظرفیت زمین‌های کشاورزی نسبت به جهان استفاده می‌کنیم در حالیکه می‌توانیم این ظرفیت بهره‌وری را بالا ببریم.

خضری همچنین ارتقای کارآمدی نظام سیاستگذاری و نقش و سهم مشارکت کشاورزان را مورد تاکید قرار داد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید تصدی‌گری‌های حاکمیتی را بشناسد که این یکی از خصایص بارز و درخشان آقای مهندس حجتی است.

وی در ادامه اظهار کرد: توسعه ظرفیت و ارتقای کارآیی نظام توسعه فناوری و سازوکار با ساختار منابع و مناطق مختلف کشور اهمیت زیادی دارد که با توجه به آب و هوای مختلف در مناطق کشور نیاز به وجود استعدادهای زیادی است که در فصول مختلف سال محصولات مختلفی برای مصرف داخل و صادرات داشته باشیم که برای نیل به چنین هدفی نیز وزیر پیشنهادی راهبردهای زیادی دارند که به دلیل کاربردی بودن آنها مورد توجه قرار می‌گیرند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: طبق برنامه پنجم اسناد بالا دستی و قانون اساسی و سند چشم‌اندازی که مقام معظم رهبری ترسیم نمودند برنامه راهبردی برای خودکفایی باید دقیق و مدیریت شده باشد و اگر کم‌کاری صورت گرفته بار سنگین دکتر حجتی به مراتب سنگین‌تر است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه کمترین سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی انجام شده است، گفت: درآمدهای نفت باید به سمت تولید کشاورزی برده می‌شد چرا که در حال حاضر با بیش از 20 درصد درآمد اقتصاد، اشتغال و بهره‌وری کشور از جهاد کشاورزی است و متاسفانه به دلیل اینکه طی برنامه چهارم و پنجم این موضوع مغفول مانده در نتیجه سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام نشده است بنابراین تلاش ما این است که طبق برنامه دکتر حجتی این موضوع تحقق پیدا کند.

خضری یادآور شد: بسیاری از نمایندگان همچون آقای خسته‌بند، تابش، ثروتی و قوامی از من خواهش کردند که حمایت‌شان از آقای دکتر حجتی را پشت تریبون اعلام کنند.

وی با تاکید بر بحث بیمه‌های محصولات کشاورزی، اظهار کرد: در سال جاری این بیمه‌ها از هشت هزار و 500 به 1500 بیمه کاهش پیدا کرده که این یک فاجعه است چرا که بخش بیمه محصولات کشاورزی اهمیت ویژه‌ای دارد و دولت باید از آن حمایت کند. هدفمندی یارانه‌ها نیز در این بحث باید به درستی به کار گرفته شود.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس خطاب به رییس‌جمهور، گفت: ما در قسمتی از پیام دکتر روحانی دیدیم که ایشان می‌خواهند از ظرفیت اقوام و مذاهب به خوبی استفاده کنند. ما نیز می‌خواهیم همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند در سال 1404 بالاترین کشور از لحاظ توسعه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی باشیم. من به کلیات کابینه رای مثبت و به تک تک وزرا نیز رای مثبت دادم اما این گلایه را از رییس‌جمهور دارم که موازنه و توازن بین آرمان‌گرایی و عملگرایی رعایت نشده و اگر در کابینه یک نفر کرد اهل تسنن حضور داشت موج اتحاد و استقبال از کشور ما ایجاد می‌شد.

خضری خاطرنشان کرد: ما انتظار داشتیم که دکتر روحانی به این مهم عمل کنند و ان‌شاءالله در معاونت‌ها و سازمان‌های تحت نظر ریاست‌جمهوری این بحث جدی گرفته شود. من چون موافق بودم خواستم این انتقاد را به عنوان انتقادی سازنده مطرح کنم.

تا کنون هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

پاسخ خود را درج کنید